Lampy zewnętrzne

Coraz dłuższe oraz cieplejsze dni zachęcają do uporządkowania przestrzeni ogrodowej. Oprócz o samym ogrodzie, warto również pomyśleć o oświetleniu domu. Odpowiednio dobrane lampy ogrodowe są niezwykle ważne – równie istotna jak dobór roślin czy innych elementów architektury. Oświetlenie zewnętrze to inwestycja nie tylko
w ornamentykę, ale także bezpieczeństwo domu. Zwykle właściciele posesji zwracają największą uwagę na kwestie oszczędności energii – oświetlenie LED. Jakie lampy zewnętrzne wybrać?

Lampy zewnętrzne

Największą popularnością, jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne, cieszą się kinkiety - szczególnie te w różnych kolorach i awangardowym kształcie. Niestety, często nie zwracamy uwagi na kolor kinkietów, a przecież musi on współgrać z kolorem elewacji – w przeciwnym razie całościowy efekt nie jest korzystny. Najlepiej postawić, więc na barwy neutralne, zimne takie jak grafit, odcienie szarości czy po prostu metal. Te z pewnością dostosowane są do obecnie panujących trendów w kolorystyce elewacji. Warto pamiętać, żeby zwrócić uwagę na materiał opraw oświetleniowych – powinien on być odporny na uderzenia i skrajne temperatury, np. żeliwo, tworzywa sztuczne, czy różne stopy aluminium. Klosze również muszą być niezwykle trwałe, aby przetrwały ekstremalne warunki zewnętrzne. Przy doborze lamp zewnętrznych należy zwrócić uwagę również na dobór odpowiednich żarówek, ponieważ różne ich rodzaje dają różnoraki kolor światła. Wszystkie powyższe elementy składają się w jedną całość – oświetlenie całej posesji. Dlatego też warto poświęcić swój czas i wysiłek na dopracowanie najmniejszych szczegółów.

Podświetlenie elewacji

Najnowszym trendem w projektowaniu oświetlenia ogrodowego jest podświetlanie mebli, między innymi, ław, krzeseł, foteli i stolików, jak również donic. Niezwykle wspaniały efekt można uzyskać podświetlając podjazd, ścieżki, czy wjazdy do garażów. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama produktów oświetlenia zewnętrznego – dostosowane jest do różnych typów zabudowy oraz ogrodów. Na co pozwala oświetlenie elewacji? Pozwala przede wszystkim na odkrycie bryły budowli z ciemności. Co więcej, dzięki odpowiedniemu oświetleniu dany obiekt będzie prezentował się zdecydowanie korzystniej. Oświetlenie może stanowić również element dekoracyjny, co pozwała na wyeksponowanie elementów architektonicznych.